Az atléták szakosztályvezetője, Kószás Kriszta készítette el a szakág idei értékelését.
Az előző évekhez képest idén is előre tudott lépni a szakosztály – főként létszámban és az eredmények minőségében. Ez alátámasztja, hogy nagyobb bázisból/merítésből dolgozva több jó eredmény érhető el.
Jelenleg a szakosztályban 377 tagunk van – a tavaly decemberi létszám ehhez képest 312 volt. Ötéves kortól a szenior versenyzőkig mindenkinek tudjuk biztosítani azt, hogy az atlétikát versenyszerűen, vagy csak hobbiból űzni tudja.
A Magyar Bajnokságok tekintetében 75 alkalommal állt GYAC-sportoló a dobogó valamelyik fokán, ebből 32 aranyérmet, tehát bajnoki címet jelentett a klub számára. Ezen kívül 23 ezüst- és 20 bronzérem került még hozzánk.
Az országos bajnokságokon az első 8 hely valamelyikét 145 alkalommal szerezték meg sportolóink az év során.
A magyar válogatott mezt 12 sportolónk ölthette magára idén.
A versenyeken való részvétel mellett rendezők is többször voltunk: diákolimpia országos döntőket, szövetségi versenyeket hoztunk a városba, valamint Kiss Dániellel társszervezői voltunk a WHB-III. Győri Zöld Futásnak is. A jövő évvel kapcsolatban már több lefixált rendezvényünk is van: ismét lesz atlétika diákolimpia országos döntő és magyar bajnokság is az OSP-ben.
A számok mellett mindenképpen ki kell emelni néhány eredményt, ami áttörést jelentett a szakosztály számára, és ami mögött az utóbbi néhány év tudatos és kemény munkája látszik meg.
A fedettpályás szezonban Böndör Márton (U23) nyert rúdugrásban a felnőtt bajnokságon – így 2017 után ismét lett felnőtt bajnoka az atlétika szakosztálynak. Ezt követően Marcinak remek szezonja volt, folyamatosan egyéni csúcsot javított és uralta a hazai mezőnyt – a fedettpálya mellett bajnok lett szabadtéren a felnőtt és az U23-as mezőnyben is, valamint több nemzetközi versenyre is eljutott. Nagyon bízunk benne és egyértelműen azon dolgozunk, hogy támogatni tudjuk abban, hogy nemzetközi szinten is jegyezzék a nevét – ebben a tekintetben mindenképp fontos lesz a jövő év. Edzője: Böndör Dániel.
Fekete Sára eredményei mellett sem mehetünk el szó nélkül. Az U16-os korosztály egyik legkiemelkedőbb versenyzője, az időeredményei nemzetközi szinten is a top kategóriába tartoznak. Természetesen mivel fiatal, így a fókusz azon van, hogy minél stabilabb alapot adjunk számára ahhoz, hogy ez a kiemelkedő eredmény felnőtt korában kamatozni tudjon. Sára ötször lett korosztályos magyar bajnok idén: győzött fedettpályán és szabadtéren 1500 és 3000 méteren, valamint a mezei futásban 3000 méteres távon. Az U16-os Öt Nemzet Válogatott Viadalon 2000 méteres távon nagy fölénnyel lett aranyérmes. Jövőre az EYOF-on való indulási jog, és az ottani eredményes versenyzés a cél. Edzője: Kószás Kriszta.
Remek szezonja volt Polgár Zsófiának is, aki fedettpályán 300 méteren lett U16-os magyar bajnok, majd szabadtéren két ezüst- és egy bronzérmet nyert. Emellett alapember volt csapatainkban: két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett még váltóban és összetett versenyben. Nagy örömünkre ő is bekerült az U16os válogatottba. Edzője: Kószás Kriszta.
Sipos Veronika (U16) is jelentőset fejlődött, 300 méter gáton magabiztosan lett magyar bajnok, majd az U16-os válogatott viadalon 4. helyezett ugyanezen versenyszámban. Emellett az U16-os bajnokságban még egy ezüst- és egy bronzérem is hozzá került. Zsófi mellett a másik húzóember a csapatversenyekben, az ő mérlege ezen tekintetben: két arany, egy ezüst és egy bronz. Sári mellett Zsófi és Vera esetében is cél, hogy az EYOF-csapatba kerüljenek. Edzője: Kószás Kriszta.
Zemen Zalán (U18) három bajnoki címet szerzett egyéniben és két bronzérmet csapatban. Zalán esetében kiemelendő, hogy teljesítette az U18-as Európa-bajnokság szintjét, ahol a selejtezőből egyéni csúccsal jutott tovább, majd 23. helyen végzett 110 méteres gátfutásban. Zalánnak minden adottsága megvan az összetett versenyzéshez, így edzőjével a következő szezonban a tízpróbára fókuszálnak majd. Ebben lehetőséget látunk arra, hogy nemzetközi szinten a későbbiekben szép eredményeket érjen el. Edzője: Farkas Roland.
Az idei évben a csapatbajnokság 2. divíziójában szerepeltünk. Ezen a versenyen a klubok saját csapatot alkotnak, és a helyezések után pontszámokat kapunk. A 3 divízióban az első 3 helyezett csapat feljut, az utolsó 3 helyezett csapat pedig kiesik az adott ligából. A verseny pénzdíjas, és figyelembe kell venni a különböző indulási korlátozásokat is a csapat kialakítása során.
Az idei célunk az volt, hogy mindenképp feljutást érő helyen végezzünk, és jövőre Magyarország 16 legerősebb egyesülete között, az első divízióban szállhassunk versenybe a pontokért.
Nagy siker volt, hogy a második divízióban győzni tudtunk, és igazi csapatként küzdöttünk minden pontért. Különleges volt, hogy edzőink is kivették a részüket: Böndör Dániel (15 pont) rúdugrásban, Tóth-Kozák Rebeka (13 pont) 3000 méter akadályon és én :D (31 pont) 3000 méter akadályon és 5000 méteren kacsintott vissza egy rövid időre a versenyzői szerepbe. (CSB eredmények: http://csb.masz.hu/2024)
Bár hazai szinten rendszeresen dobogós helyen végeznek sportolóink, idén már nemzetközi szinten is próbálgatták szárnyaikat a győri fiatalok. Ebben szeretnénk a 2025-ös szezonban még előbbre lépni, ezek azok a tapasztalatszerzési lehetőségek, amelyek később felnőtt korosztályban stabil alapot adnak ahhoz, hogy ott is magasabb szinten versenyezhessenek.
Nehézség továbbra is az, hogy az érettségit követően főként Budapestre mennek tanulni versenyzőink. Szeretnénk, ha sportolóinkat megfelelően tudnánk támogatni abban, hogy civil életüket is Győrben alapozhassák meg és a klub megfelelő támogatást tudjon nyújtani ebben is. A győri egyetem folyamatos fejlődése mindenképp segítségünkre lesz abban, hogy itt tudják folytatni a tanulás mellett sportpályafutásukat is a GYAC-nál nevelkedettek.
A klub két új igazolása a Kovács testvérek, László és Kristóf (képünkön), akik súlylökésben értek el remek eredményeket. Velük mindenképpen erősödött a klub, reméljük, hogy Kiss Dániel tanítványai azzal a motiváltsággal tudnak majd 2025-ben versenyezni, amelyet látunk rajtuk nap mint nap edzés közben a pályán.
Azt gondolom, hogy ahhoz, hogy saját nevelésű kiemelkedő versenyzőink legyen elengedhetetlen az, hogy legyenek hozzájuk hasonló példaképek a pályán.
Jelenleg 13 főből áll edzői csapatunk, valamennyien nap mint nap segítik sportolóink fejlődését minden téren. Úgy gondolom, hogy kollégáimmal remek csapatot alkotunk és jó hangulatban tudunk együtt dolgozni a közös célokért.
Az edzői stáb tagjai:
Dombi Olivér – U6, U8
Tóth Virág – U10
Tóth-Kozák Rebeka – U10, U12
Nagy Rita – GYAC-futóklub
Horváthné Baumgartner Eszter – gerelyhajítás, dobó előkészítő csoport
Kiss Dániel – súlylökés, diszkoszvetés, kalapácsvetés
Farkas Roland – sprint, gát, ugrások és összetett versenyzés
Böndör Dániel – rúdugrás
Nyíri László – erőnléti edző, súlyemelés
Bognár János – hobbi csoport
Szalóki Richárd – közép-, hosszútáv futás
Slobodan Acimov – erőnléti edző, rehabilitáció
Kószás Kriszta – U12-es előkészítő csoport; U14, U16 versenyzői csoportok sprint-, gát- és középtávfutás
Hálásak vagyunk Lajtmann Zsoltnak, aki évek óta a szakosztály szponzora a Horn Magyarország Kft-vel, nagy segítséget jelent számunkra.
Szponzorok terén szeretnénk előre lépni 2025-ben, úgy gondolom, hogy most már olyan eredmények és létszám áll az atlétika szakosztály mögött, ami mögé érdemes beállni kisebb vagy nagyobb szponzorként is.
Szakosztályvezetőként nagyon fontosnak tartom, hogy ne csak az élsport domináljon, hanem mindenkinek, aki nálunk mozog, olyan alapot adjunk, amivel a mindennapos sport – és ezzel az egészséges életmód – beépül az életükbe. A sport olyan értékeket ad, amely az egész életre jó hatással van akár a mentális akár a fizikális oldalt tekintve.
Büszke vagyok arra, amit felépítettünk a szakosztályban: köszönöm a sportolók, az edzők munkáját és a szülők bizalmát és támogatását, valamint szponzorainknak az együttműködést.